Světová premiéra projektu Marthy Mooke v IIM

  • 29. 04. 2016
  • 29/04/2016
  • 15:00
  • IIM, Technická 2

“Snění ve zvuku” je project americké skladatelky a hráčky na elektroakustickou violu  Marthy Mooke. Uznávaná umělkyně povede v IIM worshop ve dnech 27. A 28.4., který bude zakončen slavnostní premiérou v pátek 29.4. v 15:00.

“Snění ve zvuku” je nejnovějším kreativně-vzdělávacím projektem Marthy Mooke, který se zrodil díky rezidenci v neworském medialabu pro umění a technologii Harvestworks. Světová premiéra se koná v rámci festival vs.Interpretation.

Americká premiéra bude následovat 5.května v National Sawdust v New Yorku. Představení bude součástí Creative Tech Week, kde se představují díla na pomezí umění a technologie, což je oblast tvorby skupiny Harvestworks i samotné Marthy Mooke.

“Snění ve zvuku” bylo inspirováno tzv. rychlými pohyby očí (“REM”) ve spánku a lucidními sny. Mooke zkoumá a objevuje průsečíky mezi zmateným světem snu  a jeho  zdánlivým skoro nepostřehnutelným pořádkem. Představení kombinuje prvky pečlivě připravené s improvizací, pevnou strukturu s chaosem. Složka zvuková a obrazová (video) bude využita pro vytvoření interaktivního prostředí, ve kterém může publikum reagovat prostřednictvím vlastních elektronických zařízení. Mooke se snaží o vytvoření podmanivého “snového hřiště” složeného z podnětů publika, ovlivňující zvukové prostředí digitálními efekty a zapojováním zvukových smyček. Vždy je to improvizace a s každým publikem zcela unikátní.

mooke-full-29400

Skladatelka spolupracovala na projektu s programátorem a počítačovým umělcem Scottem Dravesem, který navrhl technologii 3D vizualizace pro elektrickou violu Marthy Mooke. Programátor a hudebník Thomas Martinez je asistentem projektu pro práci se zvukem a povede v Praze spolu s Marthou Mooke dílnu ve 27. a 28. dubna v Institutu intermédií.

Martha Mooke je skladatelka a hráčka na elektroakustickou violu. Ve své tvorbě přesahuje hudební žánry a propojuje klasické styly hry s neortodoxními technikami s využitím digitálních efektů a prvky improvizace. Mooke vystupovala například s Barbarou Streisand, Peterem Gabrielem, Damonem Albarnem, Marcem Antoniem Solisem, Andreou Bocellim, s projektem Star Wars in Concert a představila se po boku Eltona Johna, Bon Joviho, Mobyho, Enyi, Tonyho Bennetta, Johna Calea, souboru Orchestra of St. Luke’s a mnoha dalších. Mimo to vystupovala v televizních pořadech The Tonight Show, Regis Live, The David Letterman Show, The View, Late Night with Conan O’Brien a The Rosie O’Donnell Show. Mooke je zakládající violistkou a uměleckou vedoucí souboru Scorchio Quartet, který spolupracoval s Davidem Bowiem (a který hostoval na Bowieho CD Heathen), Philipem Glassem, Patti Smith, Iggy Popem, Lou Reedem, Michaelem Stipem, Reginou Spektor, Mobym, Treyem Anastasiem a Ziggym Marleym. Organizace ASCAP, Meet the Composer a Arts International figurují mezi mnoha institucemi, které Marthu Mooke vyznamenaly za její tvorbu.

Search:

2015 © IIM