Taneční představení Elegancia kvantového králíka

  • 07. 11. 2016
  • 07/11/2016
  • 18:00
  • IIM, Technická 2

Taneční představení o kvantové fyzice ! 

“Elegancia Kvantového králíka” je vyvrcholením několikaměsíčního experimentování a bádání jeho tvůrců Anny Sedlačkové a Daniela Račeka. Představení je pohybovo-taneční experimentování s kvantovou teorií a jejím vnímáním lineární a nelineární podstaty reality. Subatomový svět je světem rytmu, pohybu a nepřetržité změny. Není však libovolný a chaotický, ale řídí se velmi pevnými a přesnými pravidly.

Anka byla průkopnicí v oblasti současného tance a improvizace na Slovensku. Dano je jedním z nejúspěšnějších nezávislých tanečních umělců působících na Slovensku, který pracuje na mezinárodní úrovni. Oba mají za sebou do jisté míry také studium na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě.

V posledních letech se jejich spolupráce přímo zaměřuje na zkoumání otevřených pohybových forem, ve kterých propojují pohybovou improvizaci a mluvené slovo. Dalším důležitým zdrojem jejich vzájemného tvořivého výzkumu je somatický přístup k pohybu. Pohyb se vytváří zevnitř, dotýká se a odráží fyziologické procesy probíhající v každém jednotlivci.

Anka a Dano jsou také fascinováni přírodními zákony a jejich paralelami ve fyzickém pohybu. V minulosti pohybově zkoumali témata z oblasti kvantové fyziky a embryologie.

Představení se skládá ze tří částí:

Laboratoř

Tanec

Diskuse s publikem

V spolupráci se skladatelem Petrom Grollom hledali autoři prostřednictvím experimentování / improvizacea v naší “pohybové laboratoři” prostředky na vyjádření těchto témat :

– malé prrostory (subatomární)

– Dvoj – štěrbinový experiment

– Neurčitost, pravděpodobnost existencie

– Kvantové auto

– 4 síly

– Feynmanov diagram

– Elektromagnetizmus

– Silové pole

V druhé části, s názvem “tanec,” jde o propojení experimentů z laboratoře do uměleckého vyjádření do celistvé skutečnosti.

Diskuze přidává další rozměr samotnému představení. Na základě už uskutečnených diskusí se ukázalo, že diváci do něho vnesli své vlastní příběhy, otázky a “porozumění”. Ačkoliv všechna představení mají vždy stejnou strukturu, každé je vždy jedinečné.

Téma kvantové teorie je velmi vzrušující a mnozí řeknou, že je nepotřebné pro běžný život. Je však všude kolem nás. Proto je potřeba najít srozumitelný  jazyk, pochopitelný širšímu množství lidí. Právě tanec a umění tuto sílu má.  Vyprávět o nepředstavitelném lidským tělem.

Vstupné dobrovolné. Představení předchází worskhop v neděli 6.11. ve studiu Alta . Představení se koná ve spolupráci s Katedrou fyziky FEL ČVUT.

_mg_7742

Námět a choreografie: Anna Sedlačková, Daniel Raček

Hudba: Peter Groll

Kostýmy: Dorota Cigánková

Světelný design: Katarína Ďuricová

Projekt finančně podpořili: Fond na podporu umenia, Ministerstvo kultúry SR, Ars Bratislavensis, Nový Priestor, Štúdio 12, Babyfit, o.z.

Premiéra byla v říjnu 2015.

Délka představení je 50 minut plus diskusie.
fpu_logo_bielenamodrom

logo_katedry_or
studio-12_logo
st_znak_s_logom_a_podporou_1
Search:

2015 © IIM