Mezinárodní tvůrčí dílny Feedback a 3D zvuk a performance

  • 25. 04. 2016
  • 25/04/2016 - 29/04/2016
  • 17:00
  • IIM, Technická 2

Mobile radio (Knut Aufermann) a Tommy Martinez a Martha Mooke

Dílna je připravena ve spolupráci s Nadací Agosto a festivalem vs. Intepretation  navazuje  na letní školu Pulsee .

Týdenní dílna  je  zaměřena na práci se zvukem a hudbou z různých aspektů technologických i uměleckých. První dva dny jsou  věnovány výzkumu alternativních modelů pro přenos rozhlasového signálu a experimentům se zvukovou zpětnou vazbou a  improvizací.  Lektor Knut Auferman se věnuje se Sarah Washington  výzkumu, tvorbě speciálních pořadů a zvukových rádio instalací a organizaci dílen bastlení (Circuit Bending) pro různé kulturní a komunitní instituce, festivaly hudby a nových médií po celém světě. Aufermann je spoluzakladatelem mezinárodní sítě nezávislých rozhlasových stanic Radia FM.

Druhá část programu  se  zabývá tvůrčím využitím softwarové aplikace , pro  3D  prostorový zvuk v kombinaci s obrazem. Dílnu  povedou hudební skladatelka a  hráčka na violu  Martha Mooke s hudebníkem a programátorem Thomasem Martinezem . Martha Mooke se věnuje kombinaci klasické a elektrické hudby, využívá digitální technologie a improvizaci.  Podvečerní koncert Marthy Mooke 29.4. od 15:00  je světovou premiérou nového programu, který bude mít reprízu v New Yorku. 

Lektoři

Knut Auferman

a2r_knut

Knut Aufermann se narodil v roce 1978 v německém Hagenu. Studoval chemii, zvukovou technolgii a zvukové umění na londýnské Middlesex University. Mezi lety 2002 a 2005 byl jedním z prvních redaktorů komunitní rozhlasové stanice Resonance 104.4 FM v Londýně. V současné době se věnuje jako hudebník, organizátor, kurátor,  konzultant a lektor hlavně improvizované hudbě, kde se specializuje na práci se různými typy zpětné vazby. Společně se Sarah Washingtonovou vystupují pod  hlavičkou  Mobile Radio, kde se věnují alternativním modelům rozhlasové   produkce. Jejich rozhlasové pořady vysílalo mnoho rozhlasových   stanicích po celém světě, vystupovali na festivalech a v galerijích, včetně Bienále v São Paulu v roce 2012. Aufermann je spoluzakladatelem mezinárodní sítě nezávislých rozhlasových stanic Radia FM a uměleckým ředitelem druhého mezinárodního festivalu Radiorevoltem v Halle/Salle 2016.

Martha Mooke

02/26/2009 - Ex-Island violist Martha Mooke and violinist Michi Wiancko are sharing a Symphony Space bill at 7:30 p.m. Feb. 27. Mooke (who plays with the S.E.M. Orchestra and tours with Enya) will play new electronic works. Wiancko will play Baroque, Romantic and modern works. Tickets: $20-$25;$30 the day of the show. More info: Visit symphonyspace.org for info, soundclips and the artists' blogs. ----- Martha Mooke of the Staten Island Symphony plays for an assembly at PS 4, Arden Heights. schools public school

Americká skladatelka a hráčka na elektroakustickou violu Martha Mooke přesahuje hudební žánry, propojením klasické styly hry s neortodoxními technikami a s využitím digitálních efektů a prvků improvizace. Je vůdčí osobností ve výzkumu elektroniky a progresivních přístupů ke hře na smyčcové nástroje a spolupracuje s výrobci nástrojů firem Yamaha, Eventide a Thomastik-Infeld. Mooke vystupovala mimo jiné s Barbarou Streisand, Peterem Gabrielem, Damonem Albarnem, Marcem Antoniem Solisem, Andreou Bocellim, s projektem Star Wars in Concert, představila se po boku Eltona Johna, Bon Joviho, Mobyho, Enyi, Tonyho Bennetta, Johna Calea, souboru Orchestra of St. Luke’s a mnoha dalších. Mimo to vystupovala v televizních pořadech The Tonight Show, Regis Live, The David Letterman Show, The View, Late Night with Conan O’Brien a The Rosie O’Donnell Show. Mooke je zakládající violistkou a uměleckou vedoucí souboru Scorchio Quartet, který spolupracova
l s Davidem Bowiem (a hostoval na Bowieho CD Heathen), Philipem Glassem, Patti Smith, Iggy Popem, Lou Reedem, Michaelem Stipem, Reginou Spektor, Mobym, Treyem Anastasiem a Ziggym Marleym.

Thomas Martinez

martinez

Thomas Martinez je hudebník a kytarista z Los Angeles. Je držitelem ocenení Jacoba Druckmana za “inovativní přístup v oblasti hudební kompozice”, vyučuje digitální média v Harvestworks a na Stonybrook University. Spolupravoval například s Christianem Marclayem na jeho retrospektivě ve Whitney Museum. Jeho dílo zahrnuje zvukové multikanálové instalace, kompozice pro kytaru a interaktivní taneční nástroje a skladby, kde používá digitálně zpracované terénní nahrávky.

Organizace ASCAP, Meet the Composer a Arts International figurují mezi mnoha institucemi, které Mooke  za její tvorbu ocenily. Sólovému debutu Enharmonic Vision a CD Café Mars (vydaném v duetu Bowing s Randolphem A. Hudsonem III.) se dostalo širokého kritického ohlasu v médiích. Nové sólové album No Ordinary Window produkovala držitelka mnoha cen Grammy Cynthia Daniels.

 Více o lektorech na http://mobile-radio.net/ a http://www.marthamooke.com/ a www.thomasjohnmartinez.com

Dílna a premiéra Marthy Mooke

 Dílna  je  určena studentům IIM, ČVUT, AMU a dalších škol zabývajících se zvukem, intermédii, novými médii a hudbou i veřejnosti.  . Získané znalosti mohou absolventi dílny uplatnit v divadelní, zvukařské nebo vývojářské praxi. .

Dílna  se koná ve spolupráci s festivalem vs.Interpretation http://www.vsinterpretation.org/ , festivalem hudební improvizace s přesahem k jiným médiím.

Projekt  Marthy Mooke je podpořen nadací Agosto http://www.agosto-foundation.org/

Technická část projektu je realizována ve spolupráci s Harvestworks http://www.harvestworks.org/

 

PROGRAM

Mezinárodní tvůrčí dílny Feedback a 3D zvuk a performance

 

Pondělí 25.4.

 17: 00  Knut Aufermann – Experimenty se zpětnou vazbou

přednáška  Knuta Aufermanna o využití zpětné vazby a rádio frekvencí v umělecké oblasti.

Úterý 26.4.

10 – 17h, s polední přestávkou

Dílna s Knutem Aufermnannem  vám nabídne jak zacházet se zpětnou vazbou a s klasickým radiopřijímačem v oblasti hudby a improvizace. Účastníci si donesou vlastní tranzistorové rádio na baterie. (V rámci pokusů může dojít k jeho poškození) .

II prostor zvuk a video – Interaktivní vícekanálová zvuková technologie,

Středa a čtvrtek (27. – 28.4.) , 

vždy 10:00 – 14:00 hodin

Martha Mooke a Thomas Martinez seznámí účastníky s tím, jak si postavit  vlastní zvukový software použitelný například pro interaktivní instalace i pro živá vystoupení.  Populární prostředí MaxMSP nebo Pure Data  umožňují  postavit si  vlastní nástroje  a zkoumat  možnosti  prostorového zvuku a multikanálového systému.  Software Unity Game Engine bude předvedeno  jako  jedna z možností jak živý zvuk aplikovat  ve vizuálním médiu.

Součástí workshop je světová premiéra performance Marthy Mooke 29.4. od 15:00

Účastníci dílny  si donesou  vlastní PC  s nainstalovanými aplikacemi Max MSP  (www.cycling74.com), Pure Data  a Unity3d www.unity3d.com.

www.customarttools.com

www.thomasjohnmartinez.com

VSTUP A POPLATKY 

ÚČAST NA WORSKHOPECH  –  studenti ČVUT a AMU mají účast zdarmo
– ostatní účastníci registrační poplatek 500,- (za obě dílny i jen za jednu)
Registrace  na emailu: mikulka1@fel.cvut.cz

Pondělí 25.4. prezentace 17: 00 přednáška Knut Aufermann  VSTUP VOLNÝ 

  • Pátek 29.4. 15:00 premiéra performance Marthy Mooke VSTUP VOLNÝ

POČET MÍST JE OMEZEN !

Search:

2015 © IIM